Poradnik

Prawidłowy montaż drzwi balkonowych lub tarasowych

Montaż drzwi

Jak prawidłowo zamontować drzwi balkonowe lub tarasowe w nowym budynku bez wykonanej posadzki wewnętrznej.

Montaż drzwi przed wykonaniem posadzek wymaga osadzenia ich wyżej od istniejącego fundamentu lub chudziaka, na wysokości poziomu zero czyli docelowej podłogi. Nieprawidłowy montaż drzwi tarasowych lub balkonowych na surowym budynku, jest jednym z najczęściej spotykanych błędów na budowach. Często są podparte w prowizoryczny sposób wszystkimi dostępnymi materiałami znalezionymi na budowie. Brak stałego podparcia prowadzi do trwałego wygięcia dolnej ramy, przemarzania dołem i nieprawidłowego funkcjonowania skrzydeł Jest to o tyle ważne, iż ciężar drzwi np. trzy skrzydłowych może wynosić ponad 200kg, przy dwóch skrzydłach jest to zazwyczaj ponad 120kg.

Przykład niewłaściwego montażu drzwi tarasowych:

Aby prawidłowo zamontować drzwi stosuje się najczęściej następujące rozwiązania.

  • Podmurowanie na całej szerokości bloczkami. Stosując podmurowanie drzwi należy dodatkowo bloczek docieplić od strony zewnętrznej, aby nie następowało przemarzanie pod ramą, lub wykonać je z ocieplonych pustaków typu Isomur. Przy tym rozwiązaniu utrudnione jest wykonanie zewnętrznej izolacji tarasu.
  • Zastosowanie systemowego profila bazowego lub poszerzenia przykręconego od spodu do ramy drzwi. Drzwi mają prawidłowe podparcie na całej szerokości, a zarazem profile tworzą izolację pomiędzy posadzką wewnętrzną a tarasem zewnętrznym. Ważne jest aby zastosowany profil był od strony zewnętrznej lekko cofnięty do środka, umożliwia to późniejsze wykonanie izolacji tarasu wchodzącej pod ramę drzwi.
  • Przy osadzeniu drzwi powyżej 20cm od istniejącego poziomu zalecamy zastosowanie rozwiązania z punktu 1 i 2. Czyli podmurowanie na pewną wysokość bloczkami i później zastosowanie systemowego podparcia. Dlaczego takie połączenie? Powyżej 20cm jest duże prawdopodobieństwo wypchania profili na zewnątrz przez parcie wylewanej posadzki. Szczególnie ma to znaczenie przy bardzo szerokich drzwiach np. trzy skrzydłowych lub przesuwanych.

Ze względu na różne rozwiązania i sposoby montażu progu drzwi tarasowych, wysokość podmurowania lub wysokość profili należy zawsze skonsultować z wykonawcą okien i drzwi. Różne będą wysokości przy drzwiach z progiem standardowym, drzwiach z niskim progiem i drzwiach tarasowych przesuwanych. W firmie Galio uzyskasz poradę jak przygotować otwory przy drzwiach dla konkretnego budynku wraz z rysunkiem technicznym.